Cüneyt Ali Mert, Eğitim.

Dil Öğrenmenin Eğlenceli Yolu Bulundu: Duolingo

Bugüne kadar dil eğitimi için bir çok çalışma yapılmış, çeşitli kurslar, yurtdışı turları düzenlenmiş ve çok farklı eğitim metodolojilerinden faydalanılmıştır. Bu yöntemlerden en sonu ve popüleri olan storytelling modeli ile ilgili konferanslar dahi düzenlenmişti. (Bkz. Story Telling Conf. ) Bu çalışmalara ek olarak teknoloji dünyasından destek alınmış, kişisel bilgisayarlar için bir çok yazılım geliştirilmiştir. Son olarak mobil cihazların popularitesinin artması ile akıllı cep telefonları ve tablet uygulamaları geliştirilmiş ve dil eğitimi mobil hale de getirilmişti.

Duolingo

İşte bu noktada sizi yeni bir uygulama ile tanıştırmak istiyorum: Duolingo. Bu zamana kadar özellikle cep telefonuma çeşitli dil eğitimi uygulamaları kurup “bunu bir gün kullanırım” düşüncesine sahip olmuş ve aylar geçtikten sonra “yer işgal eden uygulamalar” listesine alıp silmişimdir. Duolingo bu konuda farklını hemen gösteriyor. Kendini kullandırmayı beceren bir uygulama. Belli ki üzerinde düşünülmüş ve insanları sıkmadan birşeyler öğretebilir miyiz firki üzerinde çok durulmuş. Klasik cep telefonu oyunları gibi oyun tadında kendinizle veya başkaları ile yarışarak uzun süre kullanmanızı ve bu süreçte de size bir çok kelime ve kalıp öğretmeyi başaran bir uygulama.

Duolingo

Hem web sitesinden hem de iOS ve Android işletim sistemli mobil cihazlardan kullanım imkanı olan Duolingo’yu kurup denemenizi tavsiye ederim.

Web Sitesi: www.duolingo.com

 

Previous ArticleNext Article