Eğitim., Gelecek Eğitimde, Yenilik.

3 Boyutlu Yazıcıda Devrim; Tara, Yaz, Yak

3 boyutlu yazıcılarda teknoloji son hızıyla ilerliyor. Geçmiş yıllardaki kâğıt yazıcıların teknolojisini hatırlayın. Büyük bir yazıcı, yanlarında delikleri olan kâğıtlar üzerine nokta vuruşlu yazıcılar vardı. Ardından mürekkepli yazıcılarla istediğimiz boyutlardaki kâğıtlara renkli çıktılar almaya başladık. Son olarak da lazer yazıcılar çıktı ki yazdırma süresi her geçen gün hızlanan yazıcı, tarayıcı, fax ve fotokopi makinesinin bir arada bulunduğu kompleks yazıcılar kullanmaya başladık.

Bugün ise henüz yeni diyebileceğimiz 3D yazıcılar girdi hayatımıza ve teknolojisi çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Yakın zamana kadar sanayide prototip üretmek için kullanılan 3D yazıcılar artık her eve girebilecek boyut ve fiyatlara geldi. Son olarak ise baskı, tarama ve lazer oyma fonksiyonlarının bir arada olduğu 3 boyutlu yazıcılar artık piyasaya sunuluyor. Kullanımı çok basit olan bu modellerde modüller arasında değişiklik yaparak baskı almak dışında elinizdeki bir ürünü tarayarak aynısından ya da benzerinden üretmeniz mümkün. Ayrıca ahşap çalışmalarınızın üzerine lazer oyma tekniği ile işlemeler yapabilirsiniz.

elmadan_modele

İnternet sitelerinden kolaylıkla bulabileceğiniz modellerin baskısını almak ya da elinizdeki bir ürünü tarayarak çoğaltmak dışında bu ürünün hakkını vererek kullanabilmek için 3 boyutlu modelleme programlarını kullanmak gerektiğini de unutmamak gerekir.

315266

3D modelleme ve baskı araçları eğitim kurumları tarafından da kullanılmaya başlandı. Öğrencilerle yapılan eğlenceli kulüp faaliyetlerinin ana hedeflerinden biri de matematik dersi için çeşitli konularda farkındalık oluşturması, aynı zamanda öğrencilerin çeşitli sosyal becerilerinin de gelişmesini sağlamaktadır. 3D modelleme eğitiminin soyut matematiksel kavramları, erken yaşta somutlaştırma becerisini geliştirmektedir. Öğrenciler 3D modelleme eğitimi alarak modelleme ve baskı denemeleri yaparken yazdırdıkları modelleri inceler ve çalışma takvimi sonunda ürünleri ve ürünlerin hazırlanma süreçleri hakkında arkadaşlarına bilgi verirler. Çalışma sonunda öğrenciler çeşitli matematik kazanımları hakkında; benzerlik, arakesit, iz düşüm, en-boy-uzunluk ilişkisi, alan-hacim ilişkisi, koordinat sistemi, uzay, katı cisimler, cisimlerin farklı yönlerden görünümleri vb. farkındalık edinirler. Aynı zamanda tasarım becerisi, özgüven, geri dönüşüm, iletişim, 3D modelleme, estetik ve üretim gibi sosyal becerilere de ulaşırlar.

Previous ArticleNext Article