Cüneyt Ali Mert, Eğitim.

Sunum Yapmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı: MYO Armband

Bugüne kadar herhangi bir konuda bilgisayar yardımıyla sunum yaparken bir çok nesneden faydalandık. Hatta bilgisayardan önce tepegöz cihazları ve sunum makinalarını bu iş için kullandık. Bilgisayarlar bu konuda bize çığır açtıran cihazlar oldular. Üzerlerine kurduğumuz yazılımlarla çok pratik yöntemlerle sunumlar hazırladık, hazırlamaya devam ediyoruz. Bu sunum dosyalarını göstermek için de projeksiyon cihazları ve flat ekranlar kullanıyoruz artık. Hatta sunum esnasında elimiz sürekli bilgisayarda olmasın diye önce bilgisayar mouselarını elimize aldık, sonra uzaktan kumandalı sunum cihazları ile teknolojimize teknoloji kattık.

Bu kadar hikayeyi neden anlatıyorum diye merak ediyorsunuz, biliyorum. Şimdi bahsedeceğim cihaz sizi bu uzaktan kumandalı sunum cihazlarından (presenter) da kurtaracak bir keşif. MYO Gesture Control Armband. Kol hareketleri ile kontrol etme aparatı. Bu aparat sayesinde artık herhangi bir düğmeye basmaya veya biryerlere tıklamak zorunda dahi kalmayacaksınız. Sayfa çevirir gibi elinizi hareket ettirdiğinizde, sunum sayfanız değişecek. Bir parmak şıklatmasıyla bir anda müzik çalmaya başlayacak. Elinizi açıp “dur bakalım” hareketi yaptığınızda ise duracak.

myo-1

Peki bu aparat nasıl çalışıyor diyecek olursanız kısaca açıklayalım. Resimde de görüldüğü üzere kol bandı olarak takılan bu cihaz, kolunuzun yukarı-aşağı ve sağ-sol hareketlerinizi tespit edip anında bilgisayarınıza aktarıyor ve ilgili programdaki karşılık gelen komutu anlayan bilgisayar sizin için ya sunumlarda geçişler yapıyor veya bir bilgisayar oyununda yukarı zıplamanızı aşağı eğilmenizi, sağa sola dönmenizi sağlıyor. Bunlar kolunuzu tamamen haraket ettirdiğinizde anlaşılan komutlar.

myo-3

Bir de elini açıp-kapama veya diğer el-parmak hareketlerini anlamayla ilgili bir yeteneği var. O da kolunuzun kas hareketleri sayesinde oluyor. Elimizi açtığımızda veya kapadığımızda veya parmak şıklattığımızda kol kaslarımız çeşitli şekiller alır. İşte MYO bu aşamada sizin için bu hareketleri anlamlandırıp bilgisayara komut olarak gönderiyor ve istediğiniz oldu bile.

myo-2

Ses açıp kapama, video oynatma, uzaktan kumandalı bir araçı hareket ettirme gibi bir çok marifetli haraketi elinizde bir uzaktan kumanda cihazı olmadan yapabiliyorsunuz.

Aşağıda bahsi geçen örnekleri görebileceğiniz bir de video var. Bu video ile aparatın becerilerini daha detaylı görebilirsiniz.

Şimdilik ön sipariş kabul eden firma yıl sonundan sonra gönderimlere başlayacağını internet sitesi üzerinden duyurmuş. Tam bir tarih vermeseler bir ön sipariş almaları artık bu cihazı geliştirip konsept durumundan çıkardıkları anlamına geliyor ki bu da teknolojik gelişmelerin bir adım daha ileri gittiğinin habercisi.

Ürün sitesini ziyaret etmek için tıklayınız.

Previous ArticleNext Article