Eğitim., Halil Keskinbıçak

Ne!!! Çok Zeki Ama Çalışmıyor mu? :)))

Çok zeki ama çalışmıyor!!!

Düzenli tekrar yapması lazım!!!

Bol bol soru çözsün!!!

Derse dikkatini vermiyor!!!

Aklı başka yerlerde!!!

Veli toplantılarının ve öğretmenler kurulu toplantılarının beylik cümleleridir. Aslında ihale üstüme kalmasın diye düşünen bir öğretmenin veya velinin faturayı çocuğa kesme çabasıdır. Aslında öğretmenin, bilgi aktarmaktan ziyade bir rehber, bir mentor olduğunu unuttuğu ya da hatırlamak istemediği andır bu cümlelerin kullanıldığı dakikalar.

“Ben anlattım, yazılıda da aynısını isterim.” derdi bir öğretmenim. Haydi, farklı bir bakış açısıyla belki de haklıydı. Çünkü Nisan 1993 te kullanılmıştı ilk internet Türkiye’de. Hem de ODTÜ laboratuvarlarında. Benim öğrenmek için de başka alternatifim de yoktu. Babam tek maaşla ev geçindirmeye çalışan bir memurdu. Özel öğretmen hayaldi benim için. Şimdi öyle mi? Öğrenci öğretmenin anlattığını internetten teyit edebiliyor. Hem de ders devam ederken. Anlatılan sıradan bir bilgi ise, cebinden ulaştığı bilgiyi dinlemek için tahta sıra üstünde neden saatlerini geçirdiğini sorguluyor. Hızla akan bir hayat birçok değişken var dünyasında.

Artık öğrenci o faturayı da kabul etmiyor. Farklılık bekliyor, coşku bekliyor, seçim yapmak istiyor ilgi duyduğu konularda. Bunları öğrenmek zorundasın, başarmak zorundasın söylemleri yetmiyor.

Ama nedense hiç bu cümlelere isyan eden çıkmıyor. Ne demek zeki ama çalışmıyor? Neden çalışmıyor bu çocuk? Neden aklını başka yerlerden derse çekemiyorsun? Neden derse dikkatini veremiyor? Hasta mı? Doktora mı götürelim? Çözümü nedir? Sebebi nedir?

Siz hiç diş doktoruna gittiğinizde dişinize bakıp da çürük olduğu için dişiniz ağrıyor çürük geçerse ağrınız geçer diyerek sizi gönderen bir doktor gördünüz mü? Ya da görseniz o ağrıyla yaşamaya devam eder misiniz? Ama ya sorunu tespit öğretmene teşekkür edip çıkıyorsunuz ya da çocuğunuza kızıp kendinizce ceza vermeye kalkıyorsunuz.

Her öğrenci farklı bir yapıya sahiptir. Bir toplu iğne ile balon patlatmak çok kolaydır ama basketbol topunu patlatmak zordur. Eğer bir sağlık topu verilirse o iğne ile kuyu kazmak zorunda kalırsınız. Aynı aracı farklı nesnelerde kullanmakta ısrar etmek anlamsız değil midir? İğne ile sağlık topunu patlatmaya çalışan bir kişinin sağlık topunu suçlaması ne kadar komik ise, bir öğrencinin suçlanması da o derece komiktir.

Eğer öğrenci çalışmıyorsa, ilgi göstermiyorsa, aklı başka yerlerdeyse yönteminizde bir sorun vardır. Farklı yöntemler kullanılmalıdır. Derslere eğitim teknolojileri entegre edilmelidir. Dünyada kullanılan yeni eğitim yöntemleri takip edip uygulanmalıdır. İlgi alanları ve yetenekler göz önüne alınıp doğru yönlendirme yapılmalıdır. Oklava ile balon patlatmaya çalışmak hem sizi hem balonu yorar. İşe başlamadan önce ürünü tanıyıp strateji belirleyin. Emin olun bu süreçteki zaman kaybı sizi hem rahatlatacak hem de huzur verecek.

Elma fidanından kayısı almak isterseniz bile yöntem belirleyip süreçleri takip ederek aşılama yöntemini kullanmalısınız. Uzun bir süreçte sabırlı olmak zorundasınız.

Yetiştirmek istediğiniz kayısı da değil ki tadını beğenmediğinizde kesebilesiniz.

Previous ArticleNext Article