Eğitim., Osman Koç

Eğitimde Instagram Kullanmak İçin 10 Yöntem

Bir çok öğretmen Facebook hesabına öğrencilerini ekleyip, sosyal medya üzerinden iletişim kurmuş durumda. Ama artık öğretmenler için sosyal medya etkileşimini Facebook ile sınırlı tutmak yeterli olmuyor. Çünkü yeni nesil öğrencilere faydalı olmanın yolu, onların sınıflara gelmesini beklemekten geçmiyor. Onlar nerede, biz orada.

Instagram platformunun eğitim süreçlerinde kullanımına dair bazı örnekleri sizler için derledik. Ve işte geliyor…

  1. Korumalı bir hesap oluşturun, sadece öğrenci ve velilerin takibine müsade edin. Öğrencilerin ders projelerini fotoğraflayıp bu hesap üzerinden paylaşın. Takdirlerinizi paylaşmaktan da geri durmayın.
  2. Son dersinizde anlattığınız konuyla ilgili bir soruyu o günün akşamında instagramdan yayınlayın, bileni ödüllendirin. Böylece dersi tekrarı teşvik edin.
  3. Derse katılımını arttırmak istediğiniz bir öğrencinize görev verin, ders esnasında fotoğraflar çekerek kısa notlarla bunları paylaşmasını isteyin. 
  4. Öğrencilerden okudukları kitapları #hashtag kullanarak paylaşmasını isteyin. Yorumlarda kitap üzerine tartışmaları teşvik edin.
  5. Ortak bir sınıf #hashtag i belirleyin. Bu hashtag ile yapılmış paylaşımlardan poster bastırıp sınıfta asın. Paylaşımların içeriğini ders konunuzla ilişkilendirin.poster2
  6. Deneylerin aşamalarını fotoğraflayarak yayınlamalarını isteyin.
  7. Instagram üzerinden günlük tutmaya teşvik edin.
  8. Haftanın en popüler paylaşımına aday olacak fotoğraf çekmeye teşvik edin. Haftalık anket düzenleyerek online olarak oylattırın. Instagram_Contests-960x500
  9. Bir sonraki dersinize dair merak uyandırıcı bir paylaşımda bulunun, ders öncesi fikirlerini yorum olarak yazmalarını isteyin.
  10. Sınıfta bir instagram panosu oluşturun ve maksadınıza uygun olarak seçilen öğrenci paylaşımları ile panoyu doldurun.

Instagram veya herhangi bir sosyal medya aracının eğitimde kullanımı elbette bunlarla sınırlı değil. Ancak bu gibi uygulamaları yaparken, sosyal medyanın acımasız yüzüyle karşılaşmamak için öğrencilere maksadınızı iyi anlatmalı ve sınırlarını çizmelisiniz.

Previous ArticleNext Article