Gelecek Eğitimde, Gelecek., Yenilik.

Liseli Öğrencilere Avrupa Yolu Açan Proje

İzmir’de özel bir okulda eğitim alan dört lise öğrencisi, kolon kanserinin önlenmesine yönelik projelerini sunmak için Amerika ve Avrupa’daki üniversitelerden davet aldı.

Dört lise öğrencisi, kolon kanserine karşı getirdikleri alternatif çözüm önerisini içeren projeleriyle yurtdışındaki üniversitelerden davet aldı. İzmir Özel Karşıyaka Bilim Doğa Anadolu Lisesi öğrencilerinden Simay Sunarer, Fikret Ergüven, Sude Filiz ve Ece Mutluay kolon kanserinin önlenmesine yönelik projelerini sunmak için Amerika, Brezilya ve Prag’a gidecek. Kimya öğretmeni Ayşe Karadeniz Yazıcı’nın danışmanlığında bilimsel proje ekibi olarak, 11’nci sınıf öğrencilerinden Simay Sunarer ve Fikret Ergüven iki yıl boyunca ‘Zeytin Yaprağı ve Dereotu Çayının İn Vitro Antioksidan Özellikleri ve Kolon Kanser Hücrelerine Etkisi’, Sude Filiz ve Ece Mutluay’da ‘Buğday Çimi Suyunun DLD-1 Kolon Kanser Hücrelerine Etkisi ve İn Vitro Antioksidan Özellikleri’ adlı proje üzerinde çalıştı. Öğrenciler, International Journal of Art and Science Konferansları kapsamında başta Harvard Medical School olmak üzere Las Vegas, Prag ve Paris’teki üniversitelerde gerçekleşecek akademik konferanslarda yaptıkları çalışmaları sunacaklar.

Bitkilerden Faydalanıldı

Ekibin danışmanı Ayşe Karadeniz Yazıcı çalışmaları ile ilgili şöyle konuştu:

“Sağlıklı yaşam arayışı ve beslenmeye artan ilgi nedeniyle bitkisel çaylar yaygınlaştı ve popülaritesi giderek arttı. Yapılan çalışmada zeytin yaprağı, dereotu ve buğday çimi çaylarının kolon kanser hücreleri üzerindeki antioksidan özellikleri ile ilişkili olduğunu göstermek amaçlanıyor.”

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/liseliler-projeleriyle-yurtdisi-yolcusu-40392027

Previous ArticleNext Article